Mamy przyjemność przedstawić nowy zarząd wybrany na zebraniu walnym Studenckiego Koła Naukowego KNGK Geoinformatyka 17-go października 2013 roku.
Nazywam się Mateusz Jabłoński, jestem studentem I roku studiów magisterskich na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska. Jako pierwszą specjalność studiuję Geodezję Inżynieryjno-Przemysłową, którą uzupełniam wszystkimi przedmiotami ze specjalności Geoinformacja i Geodezja Górnicza. Mając świadomość jak ważną dziedziną geodezji jest GIS oraz geoinformatyka, należę do Koła Naukowego KNGK Geoinformatyka, którego właśnie zostałem prezesem.
W zarządzie moimi współpracownikami będą wiceprezes Paweł Dobrowolski, student II roku Geodezji i Kartografii, skarbnik Ewelina Czernomysa, studentka I roku studiów magisterskich na specjalności Geinformatyka, Fotogrametria i Teledetekcja oraz sekretarz Justyna Jurek, studentka I roku studiów magisterskich na specjalności Geomatyka.
Nasze Koło dotychczas oficjalnie posiadało jednego opiekuna, dr inż. Artura Krawczyka z Katedry Ochrony Terenów Górniczych, Geoinformatyki i Geodezji Górniczej. Od tego roku możemy pochwalić się dwoma nowymi opiekunami, którzy de facto pracowali z nami już od kilku lat: mgr inż. Paulina Lewińska z Katedry Geodezji Inżynieryjnej i Budownictwa oraz mgr inż. Wojciech Matwij z Katedry Ochrony Terenów Górniczych, Geoinformatyki i Geodezji Górniczej.
Poprzedni rok zakończyliśmy sukcesami takimi jak wygrane w konkursach o zasięgu ogólnopolskim Jakuba Łęgowika (konkurs firmy „Geomatyka-Kraków” na stworzenie minigeoportalu internetowego z wykorzystaniem oprogramowania Open Source, I miejsce) oraz ogólnoświatowym Mateusza Ilby (Bentley Student Design Competition 2013 w kategorii „Innowacje w renderingu z wykorzystaniem MicroStation”, I miejsce). Jesteśmy dumni z organizacji ogólnopolskiej konferencji Naukowej Sieci Studentów Geoinformatyki (NSGeo). Nasze grono wciąż się powiększa, a współpraca między Kołami Naukowymi z całej Polski zacieśnia się, co świadczy o potrzebie tej inicjatywy. W ramach pracy w Kole opracowaliśmy modele ze skaningu laserowego m.in. Barbakanu oraz schronów przeciwlotniczych w Parku Krakowskim.
Na kolejny rok akademicki planujemy kontynuację spotkań w ramach kursów programowania w języku C#. Drugą częścią naszych zainteresowań będzie obróbka danych ze skaningu laserowego, które uprzednio pozyskamy w terenie. Chcemy również kontynuować ideę NSGeo. Jako Koło i NSGeo wystąpimy wspólnie na najbliższym GISDay organizowanym na UJ. Jak widać nie zamierzamy zwalniać. Już niebawem odbędzie się spotkanie Koła dla wszystkich, którzy chcieliby rozwijać się z nami. Śledźcie informacje na naszej stronie internetowej oraz facebooku.
Mateusz Jabłoński
prezes Koła Naukowego KNGK Geoinformatyka