W dniach 5-7 maja 2024 roku już po raz szósty odbył się wyjazd techniczno-szkoleniowy z cyklu TechTour. Wycieczka do zakładów górniczych dedykowana jest głównie studentom drugiego roku starej specjalności Geoinformacja i Geodezja Górnicza oraz 1 roku nowej specjalności o nazwie Miernictwo i Geozagrożenia, która zastąpi starą specjalność. TechTur 2024 ma celu zapoznanie przyszłych absolwentów z rzeczywistymi warunkami pracy mierniczych górniczych. Dotyczy to zarówno zakresu prac dokumentacyjnych jak i realizacji pomiarów geodezyjnych w wyrobiskach górniczych (podziemnych i odkrywkowych).
Tegoroczny TechTour’u zaprowadził studentów do Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego (LGOM). Jedenaście osób, w tym dziewięciu studentów geodezji górniczej oraz dwóch organizatorów: dr hab. inż. Tomasz Stoch oraz dr inż. Paweł Sopata rozpoczęło wizytę w kopalni Polkowice-Sieroszowice od przywitania w Dziale Mierniczym kopalni. Następnie odbyło się szkolenie BHP dotyczące wykorzystania aparatów ucieczkowych i zjazd do śnieżno-białych komór solnych szybem SW-1 Jan Wyżykowski. Uczestnicy wycieczki mogli przekonać się osobiście, jakie problemy występują w rejonie prowadzenia pomiarów w wyrobiskach plastycznego złoża solnego i jak można je rozwiązywać. Po kilku godzinach zwiedzania wizytę przeniesiono z powrotem na powierzchnię. W Dziale Mierniczym kopalni można się było zapoznać z przetwarzaniem danych pomiarowych, służących do uzupełniania i prowadzenia bieżącej dokumentacji mierniczo-geologicznej.
Dzień drugi to zjazd do głębiej położonego złoża rud miedzi, prawie kilometr pod powierzchnią terenu. Najpierw kilkukilometrowy rajd terenowym Land Roverem a później piesza wędrówka przez istny labirynt chodników uświadomiła uczestnikom rozmiar podziemnej struktury kopalni. Zgoła odmienna specyfika prowadzenia wydobycia (w systemie komór i podpierających strop filarów) wymusza odpowiednie podejście i sposób wykonywania pomiarów, zarówno tyczenia jak i inwentaryzacji.
TechTour 2024 – choć dość krótki – jednak intensywny, spełniający założony cel i oczekiwania w opinii uczestników oraz opiekunów można ponownie uznać za udany.
Z górniczym pozdrowieniem Szczęść Boże!
Autor dr hab. inż. Tomasz Stoch