Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku pracy Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH po raz kolejny uruchamia studia II stopnia na kierunku Informatyka Geoprzestrzenna.
Dzisiejsza rzeczywistość na rynku pracy to nowoczesny zinformatyzowany sprzęt, wyposażony w systemy operacyjne i zautomatyzowane systemy pomiarowe oraz informatyczne techniki przetwarzania i analizy danych. Czas pozyskania zbiorów danych w porównaniu z czasem ich obróbki jest relatywnie krótki. Główny ciężar pracy jest przeniesiony na zespoły analityczne z przygotowaniem informatycznym operujące umiejętnościami i wiedzą z zakresu przetwarzania geodanych. Dlatego specjaliści, którzy łączą wiedzę i umiejętności informatyczne i inżynierskie, są szczególnie poszukiwani przez pracodawców do realizacji zadań w działach analiz przedsiębiorstw przemysłowych oraz w instytucjach (naukowych, rządowych i samorządowych) działających w sektorze informatyki, inżynierii lądowej, geodezji i transportu, inżynierii środowiska i gospodarki zasobami naturalnymi, energetyki, telekomunikacji, finansów, itd.
W trakcie trzech semestrów zajęcia prowadzone są przez kadrę dydaktyczną posiadającą doświadczenie nie tylko w przetwarzaniu i analizie danych, ale i z gruntowną znajomością źródeł ich pozyskania, charakterystyki błędów pomiarowych i układów odniesień przestrzennych.
Kształcenie odbywać się będzie na czterech specjalnościach: „Geoinformacja przemysłowa”, „Zarządzanie przestrzenią”, „Modelowanie informacji o środowisku” oraz „Remote Sensing and GIS”, na której językiem wykładowym będzie język angielski. W ramach zajęć studenci opanują zaawansowane metody projektowania i zarządzania bazami danych przestrzennych oraz modelowania geoinformacji i procesów środowiskowych. Nauczą się wykonywania złożonych analiz przestrzennych i stosowania metod statystycznych dla dużych zbiorów danych. Poznają sposoby gromadzenia, przetwarzania, interpretacji, wykorzystywania i udostępnia informacji o środowisku, obiektach budowlanych i infrastrukturalnych. Uzyskają również umiejętności pozyskania i przetwarzania obrazów satelitarnych dla modelowania procesów meteorologicznych, hydrologicznych i zachodzących w środowisku glebowym oraz prognozowania poziomu zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby. Absolwent tego kierunku uzyska umiejętności w zakresie specjalistycznych zadań analitycznych i technologicznych, łącząc wiedzę z zakresu geodezji, teledetekcji, kartografii i inżynierii środowiska z umiejętnościami informatycznymi na poziomie umożliwiającym tworzenie nowych zastosowań danych i geodanych.
Rekrutacja rozpoczęła się 8 stycznia 2024 roku, a dodatkowe informacje można znaleźć na stronie https://studiuj.wggiis.agh.edu.pl/geoinformacja2.html
- dr inż. Ewa Dębińska
- pracownicy