OD ŚWIADOMOŚCI DO NSGeo
Od dawna towarzyszyła nam świadomość, jak ważną częścią nauk ścisłych jest GIS. Tę samą świadomość obserwowaliśmy wśród wielu innych kół naukowych. Chociaż łączyła nas tematyka badań, wszyscy działali na własny rachunek. Postanowiliśmy to zmienić. Narodził się pomysł Naukowej Sieci Studentów Geoinformatyki. NSGeo założyły z końcem 2012 roku dwa koła naukowe z AGH: KNGK Geoinformatyka (Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska) oraz Koło Naukowe Informatyki Stosowanej Geos Informatica (Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska). Opiekunem i inicjatorem całego projektu jest dr inż. Artur Krawczyk z Katedry Ochrony Terenów Górniczych, Geoinformatyki i Geodezji Górniczej. Szczególne podziękowania i wyrazy uznania należą się Dziekanowi naszego Wydziału, prof. Stanisławowi Gruszczyńskiemu, za okazane wsparcie podczas powstawania NSGeo oraz pomoc finansową i logistyczną przy organizacji konferencji założycielskiej.
Integracyjna Konferencja Studentów Geoinformatyki odbyła się w dniach 21–22 marca 2013 roku. Do Krakowa przybyło ponad 35 studentów reprezentujących 13 kół naukowych z całej Polski. Pierwszego dnia odbyło się spotkanie integracyjne, podczas którego każde koło zaprezentowało swoją działalność. Pozwoliło to zidentyfikować wiele podobnych działań i inicjatyw podejmowanych przez poszczególne koła. Przeprowadzono również wybory na stanowisko prezesa, które wygrał mgr inż. Michał Lupa z Wydziału Geologii Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH. Drugiego dnia odbyły się dwie sesje referatów: wystąpienia studentów oraz część komercyjna, gdzie nasi partnerzy – ESRI, SATIM oraz 4GIS – prezentowali swoje technologie. Konferencję zakończyły warsztaty pt. „ArcGis Online” przeprowadzone przez przedstawicieli ESRI Polska.
DZIAŁALNOŚĆ
Nadrzędnym celem Sieci jest nawiązanie współpracy z kołami naukowymi działającymi przy uczelniach wyższych całej Polski, zajmującymi się realizacją tematów naukowych w zakresie szeroko pojętej geoinformatyki i GISu. Poprzez udostępnianie informacji i promowanie przedsięwzięć staramy się aktywizować i rozwijać poszczególne koła. Udzielamy także porad, jak sprawnie zorganizować konferencję czy warsztaty. Każdy może zgłosić swój problem i mieć pewność, że wśród kilkuset naszych członków znajdzie się ktoś z dostateczną wiedzą, a przede wszystkim chętny do pomocy.
Celem statutowym Sieci jest prowadzenie przez każde koło węzłów tematycznych udostępniających i prezentujących oprogramowanie geoinformacyjne opracowane przez studentów w ramach ich prac w kołach naukowych (open source). Pierwszym takim węzłem jest strona internetowa utworzona przez KNKG „Geoinformatyka” w ramach grantu Rektora AGH
www.spatialite.agh.edu.pl. Drugim typem węzłów ma być węzeł otwartych/wolnych danych geoprzestrzennych (open data).
Aktualnie do Sieci należy 17 kół naukowych z 13 uczelni wyższych z całego kraju: UMCS (Lublin), PW (Wrocław), UŚ (Katowice), PW, SGGW, UW (Warszawa), PG, UG (Gdańsk), UMK (Toruń), UP, UAM (Poznań), UWM (Olsztyn), UR, UJ, AGH (Kraków). Naszą siłą jest otwartość na wszelkie inicjatywy oraz różnorodna działalność kół członkowskich – od geografów, przez leśników i biologów, po geodetów i informatyków. Jesteśmy otwarci na nowe koła i wszelką współpracę. Już niedługo, 20. listopada, będzie nas można spotkać po raz pierwszy na krakowskim GISDay 2013. Nasze koła pokażą się w tym samym czasie w całej Polsce.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą działalnością na stronie internetowej oraz facebooku.