Niezmiernie miło nam poinformować, że pracownicy naszego Wydziału otrzymali finansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na projekt pt. „Innowacyjna technologia produkcji napojów antyoksydacyjnych szansą na poprawę kondycji psychofizycznej społeczeństwa” (akronim: AntyOksy), który będzie realizowany w ramach konkursu „NUTRITECH – żywienie w świetle wyzwań poprawy dobrostanu społeczeństwa oraz zmian klimatu”. Specjalistami od żywienia nie jesteśmy, ale na technologii znamy się bardzo dobrze, dlatego w konsorcjum AGH z Tymbark-MWS sp. z o.o. (należącą do Grupy Maspex) łączymy siły i wspólnie będziemy pracować nad technologią produkcji napojów antyoksydacyjnych o właściwościach prozdrowotnych.
Kierownikiem B+R projektu jest dr hab. inż. Agnieszka Włodyka-Bergier, profesor uczelni, twórca know-how sposobu produkcji takich napojów. Ze strony naszego Wydziału projekt będą wspierali dr hab. inż. Paweł Ćwiąkała, profesor uczelni jako osoba zarządzająca projektem i broker technologii, dr inż. Zbigniew Kowalewski i dr Robert Mazur jako specjaliści od spraw technologicznych, Marta Nowak-Bator i Maciej Słoboda jako analitycy laboratoryjni oraz Agnieszka Chudziak jako osoba wspierająca wszystkie poczynania od strony administracyjnej.
Projekt będzie trwał 30 miesięcy, a jego całkowity budżet to 7 549 338,79 PLN. Na etapy realizowane na naszym Wydziale mamy 2 lata i 3 750 941,08 PLN.
Wierzymy, że już niedługo napoje antyoksydacyjne wyprodukowane z wykorzystaniem naszej technologii będzie można kupić w każdym sklepie.
- dr inż. Ewa Dębińska
- pracownicy