Miło nam poinformować, iż praca inżynierska pt. „Przestrzenna wizualizacja obiektu z wykorzystaniem skaningowych technik pomiarowych” autorstwa Pań inż. Zuzanny Bąk i inż. Anny Kwaśnickiej, została wyróżniona w konkursie, organizowanym przez Stowarzyszenie Geodetów Polskich oraz Głównego Geodetę Kraju, na najlepszą pracę dyplomową obronioną na kierunku geodezja i kartografia - edycja 2021/22.
Tematem pracy inżynierskiej było pozyskanie danych i wizualizacja zabytkowej kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej zlokalizowanej w Przegini Duchownej. Do opracowania modelu kaplicy wykorzystano dane pochodzące z dwóch technologii skaningowych. Pierwsza z nich została pozyskana z wykorzystaniem naziemnego skaningu laserowego, druga grupa danych to chmura punktów z lotniczego skaningu laserowego pozyskana w projekcie ISOK.
W wyniku przeprowadzonych prac uzyskano trzy modele kaplicy o rożnych poziomach szczegółowości. Pierwszym z nich był obiekt na poziomie LoD4, bez reprezentacji wnętrza, pokryty teksturami, dla którego wykonano animację przedstawiającą detale budynku. Kolejny model, został uzyskany w wyniku automatycznej wektoryzacji chmury punktów pochodzącej z naziemnego skaningu laserowego i reprezentował poziom LoD2. Trzeci model kaplicy również na poziomie LoD2 został otrzymany w wyniku przeprowadzenia automatycznej ekstrakcji krawędzi kaplicy na postawie danych lidarowych.
Promotorem pracy inżynierskiej jest dr inż. Natalia Borowiec (Katedra F,TŚiIP)
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
- dr inż. Ewa Dębińska
- pracownicy