Na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH 26. września br. odbyły się obchody Jubileuszu 70-lecia Koła Naukowego Geodetów Dahlta. Podczas konferencji swoimi wspomnieniami i doświadczeniami związanymi z działalnością w Kole podzielili się opiekunowie KNG, prezesi i wieloletni członkowie.
Prof. dr hab. inż. Konrad Eckes, opiekun koła w latach 1996-2016 opowiedział o historii Dahlty w prezentacji pt. ,,Moja 20-letnia przygoda z elitarną grupą studentów”. Wspomnienia profesora sięgnęły jego czasów studenckich, kiedy to został członkiem koła naukowego geodetów jako student. Profesor zademonstrował również pamiątki związane z dawnymi metodami obliczeniowymi np. pierwszy swój tekst programu dla komputera ODRA 1102. Następnie głos zabrał obecny opiekun Koła dr inż. Tadeusz Szczutko, prof. AGH, który na zakończenie swojego wystąpienia przekazał funkcję opieki nad Kołem - dr inż. Mikołajowi Skulichowi, który od tego roku będzie z kolei ósmym opiekunem tego koła naukowego.
W trakcie konferencji wystąpili również prezesi KNG (byli i obecny): Witold Silarski, którego prezentacja nosiła nazwę: ,,Nigdy nie jest za późno…na rozwój”, Michał Biernacik, Kamil Kaczorowski oraz Mikołaj Kowalski z prezentacją pt. ,,Spektrum”. Po wystąpieniach uczestnicy wzięli udział w krótkim teście wiedzy o KNG Dahlta i jego historii.
Cieszymy się, że mogliśmy liczyć na obecność dr inż. Elżbiety Jasińskiej, Prodziekan Wydziału ds. Kształcenia i Studenckich, dr hab. inż. Pawła Bogacza, prof. AGH - Pełnomocnika Rektora ds. Kół Naukowych oraz prowadzących, którzy wspierają nas przy projektach i absolwentów WGGiIŚ - byłych członków Koła.
W ramach działalności członkowie Koła realizują różne projekty, ale i uczestniczą w konferencjach, prezentując wyniki swoich prac.
Wśród wielu projektów realizowanych przez Koło można wymienić m.in. wykonanie inwentaryzacji architektonicznej Pałacu Pena w Portugalii od 2013-2015 r. (realizowany we współpracy z firmą MGGP S.A. z Tarnowa). Projekt stanowił nawiązanie do prac wykonywanych przez studentów z Koła Naukowego Geodetów w latach 70-tych i 80-tych i w roku 2001 w ramach 14-stu wypraw pod symboliczną nazwą „BARI”. W latach 2013-2015 prowadzono także prace geodezyjne w na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wykonano wówczas modelowanie lokalnych quasigeoid na terenach wysokogórskich oraz badanie wpływu mas skalnych na przebieg quasigeoidy. KNG Dahlta zdobywa także doświadczenie podczas realizacji Grantów Rektora AGH. Jednym z nich realizowanym w 2017 r. był SMOK, czyli System Monitorowania Odkształceń Konstrukcji. W trakcie trwania projektu SMOK, podjęto współpracę naukowo-badawczą z firmą SHM System z Krakowa, w ramach której zrealizowano pomiary odkształceń z wykorzystaniem światłowodowej techniki pomiarowej m.in.. na moście w Przemyślu. W ciągu ostatnich lat wykonano również pomiar skaningowy Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu (2013), pomiar przemieszczeń osuwiska na terenie wsi Kłodne (2013-2016), numeryczny model 3D masywu Mnich (2014-2015), wielowarstwową mapę GIS w okolicach Miękini (2014-2015), czy analizę zmienności stosunków wodnych w Poleskim Parku Narodowym w ujęciu badań geodezyjnych (2016), a także wizualizację 3D terenu byłego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Płaszowie (2015-2016).
Członkowie Koła biorą udział w projekcie ,,Rektyfikacja,” polegającym na usuwaniu błędów w instrumentach geodezyjnych. Sprawdzono m.in. tachimetr TC407, niwelator DNA03, czy wsporniki na lustra z pionem optycznym. Ostatnim dużym projektem realizowanym we współpracy z Działem Utrzymania Terenu AGH było Arboretum AGH, czyli pomiar wszystkich drzew na terenie kampusu AGH.
Aktualnie prowadzone są dwa projekty: Spektrum, gdzie mierzona jest wszerz, wzdłuż i wgłąb Cerkiew w podkarpackiej wsi Rzepedź (kierownik projektu: Mikołaj Kowalski, student IV roku) oraz ,,Z głębi Ziemi” w ramach którego mierzone są zapadliska na terenie Bolesławia (kierownik projektu: Martyna Bartczak, studentka II roku).
Letnie obozy w Łebie to wieloletnia tradycja KNG Dahlta, podczas których wykonywane są pomiary Wydmy Łąckiej w Słowińskim Parku Narodowym, pozwalające na analizowanie jej przemieszczania na przestrzeni 30 lat. W tegorocznej edycji obozu Podczas 30. edycji wykonano dodatkowo nalot dronem i skaning latarni morskiej Stilo.
Koło jest głównym organizatorem konferencji Forum Uni Biznes GPS – Geodezja Przedsiębiorcy Studenci, podczas której, prezentowane są przez studentów wyniki ich badań, ale co najważniejsze powala ona na spotkanie przedstawicieli firm geodezyjnych, kół naukowych oraz studentów w jednym miejscu. Ponadto w ramach działalności naukowej członkowie KNG Dahlta biorą czynny udział w corocznej Barbórkowej Konferencji Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego, Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Geodezji czy IGSM (International Geodetic Student Meeting).
Natalia Parzniewska
Rzecznik KNG Dahlta