Dr hab. inż. Krystian Kozioł, prof. AGH, dr inż. Stanisław Szombara, dr inż. Paulina Lewińska i dr hab. inż. Bogdan Skorupa, prof. AGH, od czterech lat wspierają archeologów w dokumentacji zabytków, które zostały ujawnione na terenie pozostałości osady sprzed ok. 2 tys. lat leżącej na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego (woj. kujawsko-pomorskie). Na konferencji i seminarium podsumowujących dotychczasowe badania zaprezentowano najciekawsze z nich, w tym unikatową zawieszkę, która przybyła na obszar północnej Polski z terenu dzisiejszej Ukrainy.
Wart podkreślenia jest fakt, że układ badanej osady został niedawno uznany przez National Geographic Polska za jedno z 10 najważniejszych odkryć archeologicznych ostatniej dekady w Polsce.
KNGK Geoinformatyka w porozumieniu z archeologami i Wdeckim Parkiem Krajobrazowym odbyło trzy obozy naukowe, podczas których przeprowadzono pomiary geodezyjne na stanowiskach archeologicznych. Studenci wraz z opiekunami zakładali osnowy pomiarowe, wykonywali pomiary tachimetryczne, a przede wszystkich pomagali w inwentaryzacji archeologicznej wykonując skanowanie laserowe. Dzięki zastosowaniu naziemnych skanerów laserowych udało się znacząco przyśpieszyć prace archeologiczne.
O szczegółach współpracy pracowników i studentów WGGiIŚ, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Wdeckiego Parku Krajobrazowego można przeczytać na stronie głównej AGH.
Wypowiedzi naszych pracowników: dr hab. inż. Krystiana Kozioła, prof. AGH, dr inż. Stanisława Szombary, dotyczących ich udziału w odkryciu, można również odsłuchać w audycji Radia Kraków.
Wydarzenie odbiło się szerokim echem w wielu krajowych mediach:
- dr inż. Ewa Dębińska
- pracownicy