W poniedziałek 14. grudnia 1981r,, przed południem odbyły się w AGH zebrania pracowników różnych wydziałów i władz związku „Solidarność”. Została podjęta decyzja o rozpoczęciu wspólnego protestu w formie strajku okupacyjnego. Wybór miejsca strajku padł na wielką salę ćwiczeń w budynku Wydziału Geodezji Górniczej (taka była ówczesna nazwa obecnego Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska).
W założeniach ustrojowych ówczesnych władców PRL-u nie było miejsca na tak jawne domaganie się przestrzegania praw obywatelskich. Strajk został siłą stłumiony. Pod koniec drugiej doby strajku, w środku nocy rozegrały się sceny, które pamięta się szczegółowo przez całe życie: dźwięk tłuczonych szyb, wtargnięcie wojska z bronią. Potem długie oczekiwanie na śniegu w czasie mroźnej nocy, pod strażą, w niepewności o dalsze losy. Nasza uczelnia może być dumna z tego, że tak liczna grupa pracowników miała honor i odwagę, aby zaprotestować w imieniu społeczności akademickiej, solidarnie z środowiskiem ludzi przemysłu.
Całość reportażu pod tytułem "40. rocznica dramatycznych wydarzeń – protestu pracowników AGH po ogłoszeniu stanu wojennego", którego autorem jest prof. dr hab inż. Konrad Eckes – emerytowany pracownik WGGiIŚ, można przeczytać w listopadowym numerze Biuletynu AGH.
