logo akademii górniczo hutniczej AGH  
logo wydziału geodezji górniczej i inżynierii środowiska WGGiIŚ


Geodezja Inżynieryjno-Przemysłowa

GIPDrogi Kandydacie,

Studia w ramach tej specjalności przygotowują do prowadzenia prac związanych z geodezyjną obsługą różnorodnych inwestycji na każdym etapie ich realizacji. Studenci uczą się wykonywania map do celów projektowych, projektowania osnów szczegółowych i realizacyjnych, geodezyjnego opracowania projektów inwestycji, tyczenia obiektów z wykorzystaniem adekwatnych metod, wraz z ich analizą dokładnościową. Program studiów obejmuje także pomiary inwentaryzacyjne wszelkiego typu obiektów budowlanych dla potrzeb oceny ich parametrów geometrycznych, monitorowanie przemieszczeń obiektów i ich otoczenia z wykorzystaniem zaawansowanych systemów pomiarowych.


Możliwości znalezienia pracy po ukończeniu specjalności:
Absolwenci specjalności Geodezja Inżynieryjno-Przemysłowa znajdują zatrudnienie w dużych przedsiębiorstwach geodezyjnych, własnych firmach rodzinnych, urzędach administracji państwowej i samorządowej. Mogą podejmować pracę w różnych przedsiębiorstwach budowlanych, hutach, stoczniach, kopalniach odkrywkowych. Są dobrze przygotowani do zdobycia uprawnień geodezyjnych, szczególnie w zakresie geodezyjnej obsługi inwestycji, które pozwalają na samodzielne prowadzenie wszelkiego typu prac geodezyjnych związanych z projektowaniem, budową i eksploatacją wszystkich budowli inżynierskich i obiektów przemysłowych.


Geoinformacja i Geodezja Górnicza

GiGGDrogi kandydacie,

Studia w ramach tej unikalnej w Polsce specjalności przygotowują do wykonywania wszelkich pomiarów związanych z obsługą budownictwa podziemnego oraz z projektowaniem, budową i eksploatacją kopalń podziemnych i odkrywkowych. Program studiów obejmuje także badania wpływów wszelkiej działalności inwestycyjnej pod powierzchnią terenu oraz działania profilaktyczne w tym zakresie. Jednym z istotnych zagadnień programu studiów jest również problematyka ochrony środowiska na terenach przekształconych w sposób naturalny lub sztuczny, gdzie rejestruje się istotne przemieszczenia i deformacje powierzchni oraz ochrona budynków i infrastruktury technicznej tych terenów.

Możliwości znalezienia pracy po ukończeniu specjalności: 
Absolwenci specjalności Geoinformacja i Geodezja Górnicza znajdą zatrudnienie w przemyśle wydobywczym, w przedsiębiorstwach geologiczno-poszukiwawczych oraz w instytucjach zajmujących się problematyką ochrony i kształtowania środowiska naturalnego. Są również chętnie zatrudniani w typowych przedsiębiorstwach geodezyjnych.


Geoinformatyka, Fotogrametria i Teledetekcja

 

fotkaDrogi Kandydacie,

pomiary geodezyjne wykonuje się różnymi metodami, pośród których wyróżnia się grupa metod nazywanych zdalnymi lub bezkontaktowymi. Istotą tych metod jest wpierw rejestracja obiektów na zdjęciach naziemnych, lotniczych czy obrazach satelitarnych a później właściwy pomiar 3D na tak uzyskanych materiałach. Od kilku lat stosowana jest nowa metoda polegająca na skanowaniu laserowym z platform mobilnych, takich jak samolot, helikopter, samochód, a dla małych obiektów - ze stanowisk stacjonarnych. Studenci specjalności poznają wymienione metody i uczą się jak ze zdjęć czy laserowej chmury punktów wydobywać informacje a następnie wprowadzać je do systemów informacji przestrzennej, określanych jako GIS. 


Możliwości znalezienia pracy po ukończeniu specjalności: 
Metody zdalne na tle innych metod geodezyjnych wyróżnia ogromna wydajność, co wykorzystuje się zasadniczo w dwóch przypadkach. Pierwszy ma miejsce wtedy, gdy obszar opracowania jest bardzo duży (np. wykonanie mapy pod projekt autostrady czy modernizacji linii kolejowej, opracowanie modelu 3D budynków dla całego miasta, pomiar powierzchni działek rolnych dla obszaru powiatu, zmiany użytkowania terenu w skali województwa czy kraju). Drugi przypadek stosowania metod zdalnych zachodzi wówczas, gdy obiekt nie jest duży ale potrzebna jest bardzo detaliczna dokumentacja pomiarowa (np. inwentaryzacja zabytków, pomiar odkształceń samochodów w testach zderzeniowych). Pomiary i opracowania fotogrametryczne i skaningowe o charakterze wielkopowierzchniowym są wykonywane przez względnie duże firmy geoinformatyczne, których w Polsce nie brakuje. Są zlokalizowane we wszystkich miastach wojewódzkich ale także w innych ośrodkach jak np. Tarnów czy Bielsko-Biała. Absolwenci znajdują zatrudnienie także w urzędach, gdyż coraz częściej administracja wykorzystuje GIS do wspomagania decyzji w zakresie planowania i zarządzania. 
Dodatkowe informacje o specjalności

Gospodarka nieruchomościami i kataster


GNiKDrogi Kandydacie,

Gospodarka Nieruchomościami i Kataster jest to specjalność wychodząca naprzeciw aktualnemu oraz przyszłemu zapotrzebowaniu na specjalistów posiadających ugruntowaną wiedzę z pogranicza dwóch dziedzin: geodezji i kartografii oraz gospodarki nieruchomościami. Kształcenie związane z katastrem nieruchomościami ma na celu zapoznać Studentów specjalności z bieżącymi sposobami ewidencjonowania nieruchomości oraz z rozwiązaniami dotyczącymi modernizacji i aktualizacji tych ewidencji. Edukacja w zakresie gospodarki nieruchomościami związana jest przede wszystkim z działalnością zawodową rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz pracami geodezyjno-prawnymi takimi jak podziały i rozgraniczenia nieruchomości. 



Możliwości znalezienia pracy po ukończeniu tej specjalności: 
Absolwenci specjalności Gospodarki Nieruchomościami i Kataster znajdują zatrudnienie w geodezji oraz w dwóch dodatkowych zawodach: rzeczoznawcy majątkowego i pośrednika w obrocie nieruchomościami. Jako specjaliści od prac geodezyjno-prawnych angażowani są chętnie w różnego rodzaju firmach i przedsiębiorstwach geodezyjnych zajmujących się typowymi pracami z zakresu geodezji i kartografii. Dodatkowo mają także szerokie możliwości zatrudnienia w kraju i za granicą na Uniwersytetach Technicznych i Ekonomicznych, w jednostkach i biurach administracji samorządowej zajmującej się gospodarką nieruchomościami, jak również w firmach wykonujących wycenę nieruchomości i w biurach prowadzących pośrednictwo obrotu nieruchomości. 
Prezentacja specjalności

 

Przetwarzanie i Analiza Geodanych


Geomatyka

Drogi Kandydacie,

zapraszamy Cię do studiowania na specjalności wychodzącej naprzeciw aktualnemu zapotrzebowaniu na specjalistów posiadających gruntowną wiedzę i umiejętności dotyczące przetwarzania i analizy danych wykorzystywanych w szerokim zakresie w pracach geodezyjnych i kartograficznych. Zagadnienia poruszane w ramach specjalności Pozyskiwanie i Analiza Geodanych dotyczą pozyskiwania, przetwarzania i zastosowań geoinformacji (informacji o obiektach przestrzennych powiązanych z powierzchnią Ziemi). Te elementy składowe tworzą swego rodzaju ciąg technologiczny rozpoczynający się od określenia położenia, kształtu i cech opisowych obiektów (domena geodezji), a prowadzący do produktu końcowego, często wizualizacji wykonanej z zastosowaniem metod kartograficznych. W wielu przypadkach, po drodze wymaganych jest szereg etapów działań obejmujących różnorodne przetwarzanie i złożone analizy tych danych z zastosowaniem automatycznych procesów opartych na uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji, realizowane w środowisku Systemów Informacji Geograficznej (GIS) lub wymagające stworzenia własnych unikatowych narzędzi – Spatial Data Science. Wytworzone dane są gromadzone (niezbędna jest tutaj znajomość zagadnień związanych z hurtowniami oraz katalogowaniem i opisem danych), przekazywane (pomocą służy np. język GML), czy wreszcie szeroko udostępniane m. in. za pomocą internetowych serwerów map. Nasz kraj jako członek Unii Europejskiej jest zobligowany do tworzenia bogatego zasobu wiedzy o środowisku i do powszechnego udostępniania tej informacji. Obecnie obowiązujące akty prawne włączają do polskiego prawodawstwa dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającą infrastrukturę informacji przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej (INSPIRE). Realizacja zadań administracji publicznej oraz podmiotów gospodarczych wymaga licznego grona specjalistów przygotowanych do przetwarzania i analizy geodanych. 

Możliwości znalezienia pracy po ukończeniu specjalności: 
Program specjalności Przetwarzanie i Analiza Geodanych został opracowany na podstawie programów uczelni europejskich, zatem kształcenie ma charakter uniwersalny, uwzględnia zarówno wymagania krajowe jak i tendencje światowe. Absolwenci tej specjalności mają szerokie możliwości zatrudnienia w kraju i za granicą, w spółkach i przedsiębiorstwach geodezyjnych, jak również w firmach innych branż, których działalność zawodowa jest związana z przetwarzaniem i analizą danych. Po uzyskaniu uprawnień zawodowych w dziedzinie Geodezji i Kartografii absolwenci mogą rejestrować własne firmy i prowadzić samodzielną działalność gospodarczą w przyznanych zakresach. Program kształcenia na specjalności PiAG został dostosowany do wymagań na ww. uprawnienia zawodowe w zakresach „Pomiary podstawowe” i „Redakcja map”.





Zarządzanie treścią: dr inż. Ewa Dębińska
Edycja: mgr inż. Michał Kreft

Deklaracja dostępności