Członkowie projektu AntyOksy z grupy Maspex, firmy Tymbark-MWS oraz AGH WGGiIŚ spotkali się na Wydziale GGiiŚ.
W lipcu informowaliśmy, że pracownicy WGGiIŚ AGH University of Krakow otrzymali finansowanie z Narodowe Centrum Badań i Rozwoju projektu pt. „Innowacyjna technologia produkcji napojów antyoksydacyjnych szansą na poprawę kondycji psychofizycznej społeczeństwa” (akronim: AntyOksy). Projekt jest realizowany w ramach programu „NUTRITECH – żywienie w świetle wyzwań poprawy dobrostanu społeczeństwa oraz zmian klimatu” w konsorcjum AGH z Tymbark-MWS sp. z o.o. (należącą do Grupy Maspex).
Prace nad technologią idą pełną parą, mamy już zalążek prototypu, więc w dniu 10 kwietnia br. zaprosiliśmy przedstawicieli Tymbark-MWS i grupy Maspex na nasz Wydział. Poniżej przedstawiamy fotorelację z wizyty naszych konsorcjantów. Były rozmowy merytoryczne, zwiedzanie naszego zaplecza badawczego oraz oczywiście degustacja produktu czyli napojów nasyconych wodorem. O prozdrowotnych właściwościach działania wodoru na organizm ludzki zostało napisanych wiele artykułów naukowych. W skrócie, wodór jako silny antyoksydant neutralizuje wolne rodniki i dochodzi do odstresowania organizmu i jego regeneracji. Wodór jest najmniejszą cząsteczką jaka istnieje i dzięki temu łatwo przenika do komórek, więc na efekty nie trzeba długo czekać. Finalnie nasycone wodorem napoje antyoksydacyjne będą produkowane z wykorzystaniem naszej technologii w Tymbark-MWS sp. z o.o. i tak naprawdę nie możemy już doczekać się, kiedy trafią na półki sklepowe i będą powszechnie dostępne dla naszego zestresowanego społeczeństwa.
Kierownikiem B+R projektu jest dr hab. inż. Agnieszka Włodyka-Bergier, prof. AGH, twórca know-how sposobu produkcji takich napojów. Ze strony naszego Wydziału projekt od samego początku i bardzo aktywnie wspiera dr hab. inż. Paweł Ćwiąkała, prof. AGH – jako osoba zarządzająca projektem i broker technologii. Badania przemysłowe na naszym Wydziale prowadzone są przez Zespół w składzie: mgr inż. Maciej Słoboda (specjalista ds. technologii), inż. Marta Nowak-Bator (analityk laboratoryjny), mgr Michał Nędzka (technik laboratoryjny), inż. Małgorzata Kurczab (laborant). Automatyzacją procesu zajmuje się dr inż. Piotr Micek z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. Całkowity budżet projektu to 7 549 338,79 PLN, natomiast wartość dofinansowania wynosi 5 455 019,60 zł.
- mgr inż. Katarzyna Rombalska
- pracownicy