WGGiISNasza absolwentka Aneta Zwolińska po bardzo ciężkim wypadku zbiera fundusze na pomoc w dofinansowaniu kosztów rehabilitacji.
Informacje o możliwościach Pomocy
Nasz emerytowany Pracownik, Profesor Jan Pielok, jest ciężko chory i wymaga specjalistycznej opieki medycznej oraz rehabilitacji. Prosimy o wsparcie w ponoszeniu kosztów leczenia, poprzez wpłatę na konto Stowarzyszenia Wychowanków AGH :
Pekao S.A.: 54 1240 4533 1111 0010 7696 3303 z tytułem wpłaty: POMOC.
Będziemy niezmiernie wdzięczni za nawet najdrobniejszą wpłatę.

XVI Wyprawa BARI - KNG Dahlta

Tegoroczna Wyprawa Bari jest już XVI z cyklu wypraw studentów Koła Naukowego Geodetów Dahlta działającego przy Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ale po raz kolejny nie dotrą do Bari.

Pierwsza zagraniczna wyprawa z ramienia Koła Naukowego odbyła się w 1974 roku, a jej celem miała być działalność we włoskim mieście Bari. W międzyczasie Departament Kultury Materialnej UNESCO w Paryżu, zaproponował studentom, aby zmienić cel wyjazdu. Egzotyczne Maroko, okazało się dużo ciekawszą alternatywą i tam właśnie, w mieście Fez, została zrealizowana pierwsza historyczna ekspedycja KNG Daltha poza granicami Polski. Z uwagi na postęp prac organizacyjnych nazwa Bari pozostała i przybrała miano symbolicznej, towarzysząc geodetom przez kolejne lata współpracy z innymi krajami.

Do tej pory zorganizowano wyprawy m.in. do Syrii, Iraku, Libii, Hiszpanii czy Portugalii. Wszystkie piętnaście wyjazdów związane były z inwentaryzacją zabytkowych obiektów, z których zdecydowana większość z nich znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Dlatego cel aktualnej wyprawy wpisuje się dokładnie w historię dotychczasowej działalności. KNG Dahlta podjęło współpracę z krakowskimi archeologami z UJ pracującymi pod kierunkiem prof. Ewdoksji Papuci-Władyki w mieście Pafos na Cyprze. Inwentaryzacja starożytnych zabytków zachowanych w mieście widniejącym na liście UNESCO możliwa będzie dzięki wsparciu uczestników Paphos Agora Project i pozwoleniu Departamentu Starożytności na Cyprze.

Spośród imponującego bogactwa archeologicznego znajdującego się w Pafos, a dokładnie w Parku Archeologicznym Kato Pafos, studentom Koła Naukowego Geodetów Dahlta dotychczas udało się uzyskać możliwość pracy na stanowiskach badanych przez polskich archeologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Główny wysiłek skupiony będzie na pracach na Agorze miasta, a także kompleksie budynków publicznych tj. Odeonie oraz Asklepiejonie. Obok założeń architektonicznych celem prac będzie inwentaryzacja naczyń ceramicznych wydobytych podczas badań krakowskiej ekspedycji. Wyprawa w te miejsca jest dla studentów nie lada wyzwaniem, nie tylko z uwagi na turystyczny charakter ww. miejsc i aktualny okres wakacyjny, ale także z uwagi na ogrom prac, ciężkie warunki terenowe i atmosferyczne oraz wąskie i głębokie wykopy. W efekcie studenci chcąc być odpowiednio przygotowani do pierwszej takiej wyprawy na swojej naukowej ścieżce, planują zorganizować transport jak największej ilości narzędzi pomiarowych, aby już na miejscu wybrać najlepsze metody – adekwatne do danego z obiektów.

Główną metodą, która wydaje się być niezbędną w Pafos jest skaning laserowy. Skaner, za pomocą, którego generowane będą modele 3D, przekroje i wizualizacje może być używany w nocy, co ułatwi pracę studentom w mieście tętniącym życiem za dnia. Metoda fotogrametryczna będzie kolejną używaną do generowania modeli 3D oraz samych zdjęć i fotoplanów. Studenci będą używać skalibrowanych aparatów, a także Zautomatyzowanej Platformy Fotogrametrycznej FocusSphere, która jest najlepszym z dostępnych narzędzi do inwentaryzacji obiektów małogabarytowych, zwłaszcza bardzo starych i kruchych jak zabytkowa ceramika, którą krakowscy archeolodzy wydobywają podczas wykopalisk na wspomnianej Agorze.

Członkowie Koła stworzą specjalistyczną dokumentację archeologiczną między innymi naczyń ceramicznych tj. zastawy stołowej, lampek oliwnych, amfor i naczyń kuchennych. Warto dodać, że konstruktorem FocusSphere jest jeden z członków tegorocznej wyprawy Witold Niewiem.

Ponadto studenci chcą wykonać wirtualną wycieczkę po szlakach turystycznych Parku Kato Pafos przy pomocy kamer sferycznych. Jak sami mówią, będzie to dla nich pewnego rodzaju poligon badawczy, na którym przetestują zastosowanie zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych, nietypowych rozwiązań pomiarowych w pracach wspomagających badania archeologiczne. Dlatego w planach jest również nalot fotogrametryczny bezzałogowym statkiem latającym.

W programie XVI wyprawy Bari jest nie tylko praca, ale także zdobywanie nowej wiedzy. Uczestnicy odwiedzą lokalne instytucje naukowe między innymi oddział Cypryjskiego Uniwersytetu Technologicznego w Limassol. Nie zapominajmy, że wyprawa odbędzie się w sierpniu, co dla studentów oznacza wakacje :) W programie nie zabraknie zwiedzania, obcowania z lokalną kulturą i długo oczekiwanego wypoczynku.

Po więcej szczegółów zapraszamy na stronie wyprawabari.agh.edu.pl oraz fanpage www.facebook.com/WyprawyBARI .


Redakcja: dr hab. inż. Agnieszka Bieda
Realizacja i administracja: mgr inż. W.Adamczyk, mgr inż. J.Dziedzic