Studenci WGGiIŚ nagrodzeni podczas Droniady 2017

W dniach 16-18 czerwca 2017 roku na terenie Aeroklubu Krakowskiego odbyła się Parada Robotów Droniada 2017. Podczas konkursu organizowanego w jej ramach sprawdzono jak wykorzystać drony i bikony, infrastrukturę internetu rzeczy w akcjach ratunkowych.

Przed zespołami konkursowymi postawiono następujące zadanie:
Przez Małopolskę przeszedł niespodziewanie huraganowy wiatr, który w porywach dochodził do 200 km/h. Zmiótł z powierzchni ziemi domostwa w odległości w promieniu do 900 metrów od punktu LAKSTART. Ratownicy medyczni zgodnie z metodą triage oznaczyli 10 ofiar zdarzenia, przy czym do oznakowania wykorzystali bikony. Te urządzenia nadają dookólny sygnał radiowy w technologii Bluetooth 4.0 o promieniu ok. 65 metrów. Bikony: RED – wymagana natychmiastowa ewakuacja; YELLOW – pilna ewakuacja; GREEN – poszkodowany chodzi o własnych siłach – zdalny nadzór, BLACK – zgon, ciało zostanie zabrane po zakończonej akcji ratowania życia.
Ratownicy odnajdowali poszkodowanych w różnych konfiguracjach: leżeli razem, inni w oddali. Ranni oczekiwali, że za chwilę zostaną ewakuowani.
Do akcji wkroczyły zespoły dronowe, by przygotować plan ewakuacji medycznej i ją wesprzeć.

źródło: [www.5zywiolow.pl]

Możemy z dumą zaanonsować, że skład reprezentacji AGH pod wodzą Łukasza Motyla, wespół Witoldem Niewiem, Mateuszem Prusaczykiem i Michałem Lalem zajęli drugie miejsce, otrzymując Nagrodę Honorową Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, oraz Nagrodę Specjalną ufundowaną przez firmy Roborotor i Spartaqs.

Serdecznie gratulujemy naszym lotnikom!

źródło: [www.5zywiolow.pl]